Haber

BAE destekli Güney Geçiş Konseyi’nin 7 askeri Yemen’deki patlamada öldü

Yemen’de Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) desteklediği Güney Geçiş Kurulu (GGK), ülkenin güneyindeki Ebyan eyaletinde meydana gelen patlamada 7 askerin şehit olduğunu açıkladı.

GGK Güney Silahlı Kuvvetleri (GSK) Sözcüsü Muhammed en-Nakib, yaptığı yazılı açıklamada, güçlerinin Ebyan vilayetinde düzenlediği “Doğu Okları” operasyonu sırasında “teröristler” tarafından yerleştirilen bir patlayıcının infilak ettiğini bildirdi.

Patlama sonucu GSK’ya bağlı 7 askerin şehit olduğunu, bazılarının da yaralandığını kaydeden Nakib, yaralı sayısı hakkında bilgi vermedi.

Nakib, GSK birimlerinin terör unsurlarını izlemeye ve bu unsurlardan temizlenen ilçe ve bölgelerde güvenlik güçlerini desteklemeye ve güçlendirmeye devam ettiğini bildirdi.

Güney Geçiş Kurulu, Ebyen’deki terör kümeleriyle çatışmak için operasyonun “Doğu Okları” adlı ikinci aşamasını 1 Aralık’ta başlatmıştı.

GGK, 8 Ekim 2022’de Ebyen’in Mahfed ilçesini terör örgütü El Kaide unsurlarından temizleyerek burada kontrolü sağladığını duyurdu.

GGK, 22 Ağustos 2022’de Ebyen’deki terör örgütleriyle mücadele amacıyla Doğu Okları Harekatı’nı başlattığını duyurdu. Doğu’nun en büyük kampı ve kalesi olan Ümran Vadisi’ni kontrol ettiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu